Presentatie Haagvaarder 69


« Colleges economische geschiedenis van Den HaagoverzichtEerste fase Onderzoek Economische Geschiedenis van Den Haag afgerond »


Woensdagmiddag 18 mei verzamelde zich een grote schare SHIE-donateurs en familieleden van Van den Broek in het kerkje van de Vrije Evangelische gemeente aan de Zoutkeetsingel. Centraal stond die middag ‘den automatischen suikerpot' van de Haagse firma J.M.M. van den Broek. Een Haagse inventie die verstrekkende gevolgen zou hebben. Tot ver over de grenzen, tot in India toe, hoorden we die middag van onderzoekster Jannie Havelaar, werd dit product verkocht.

De voorzitter van de SHIE heette iedereen welkom en gaf enige uitleg over de locatie aan de Zoutkeetsingel, een pre-industrieterrein, waar markante Haagse firma's zich in de loop van 150 jaar manifesteerden. Bekende namen waren daarbij zoutziederij P. Kok & zonen, Spoor & Wijnvoord, de koffiebrander Van den Bergh, liftenfabriek van Straaten en saladefabriek ABee. Eén van de weinige die deze periode overleefde was de firma Zoppi Koperbewerking, die inmiddels al 95 jaar bestaat. Na de presentatie van Haagvaarder 69 met het verhaal over de firma Van den Broek en de suikerpot, was dan ook een bezoek aan dit koperatelier de afsluiting van de middag.
Iedereen was verbaasd en blij verrast dit historische ambacht, dat ook de start van de firma Van den Broek vormde, te mogen bezoeken. Overal blije gezichten en verrukte kreten om dit historisch erfgoed te mogen ervaren.

Toehoorders bij de presentatie

luisteren naar Jannie Havelaar

 
De presentatie vond plaats in de kerk van de Vrije Evangelische gemeente. Jannie Havelaar, auteur van het artikel over de automatische suikerstrooier vertelt hier een verhaal over.  

waarna de overhandiging van Haagvaarder 69 plaats vindt


 
Waarna Koos Havelaar het eerste exemplaar van de Haagvaarder overhandigt.
En het AD/HC de suikerpot ook nog op een fraai voetstuk plaatste.  

 

 

Onderdeel van de presentatie was ook een bezichtinging van de werkplaats van de firma Zoppi Koperbewerking.
Dit walsje staat opgesteld bij Zoppi, maar is afkomstig van de firma Van den Broek. Theo Noordanus nam het ooit over van de firma.


« Colleges economische geschiedenis van Den HaagoverzichtEerste fase Onderzoek Economische Geschiedenis van Den Haag afgerond »


Actueel